Pielęgnacja glanów

Jak zadbać i "profesjonalnie" zabezpieczyć swoje glany?


Pielęgnacja glanów to temat rzeka: niektórzy uważają, że glanów NIE NALEŻY pielęgnować. Dla nich istota i prawdziwe piękno glanów polega na ich niestarannym i niechlujnym wyglądzie - im bardziej matowe, zniszczone i popękane tym lepiej! Czystość to też nie jest żaden priorytet, natomiast ekstrema stanowią już odpadające podeszwy, przymocowane za pomocą taśmy samoprzylepnej do reszty buta... Piękny to i malowniczy widok - wystarczy przejechać się np. na festiwal Woodstock i zobaczyć to na żywo ;P
Szczotka do błota No cóż, ale przecież nie każdemu pasuje taki wygląd - dla niektórych nie do pomyślenia jest aby założyć brudne i zachodzone obuwie. Nie tylko z powodów czysto estetycznych, ale także praktycznych - wiele osób chodzi przecież w glanach do pracy, czy do szkoły.
No i rzecz najważniejsza - dbanie na co dzień o "porządny" wygląd butów, odpowiednia konserwacja i stosowanie przy tym do pielęgnacji odpowiednich środków wydłuży po prostu żywotność Twoich ulubieńców!
Prawidłowo pielęgnowane i zabezpieczane glany wytrzymają wiele lat, zachowają też estetyczny i "młodzieńczy" wygląd.

Dbaj o glana swego, jak o siebie samego!

W przeciwieństwie do innych rodzajów obuwia, obuwie typu glan wykonywane jest przede wszystkim ze skóry naturalnej - a więc, tak samo jak ludzka skóra wymaga odpowiedniego traktowania... Glany trzeba czyścić, trzeba je odżywiać, impregnować i natłuszczać. Bez takich zabiegów i bez systematyczności szybko okaże się, że skóra zaczyna tracić elastyczność, wysusza się i po prostu pęka. W przypadku glanów jest to szczególnie niebezpieczne - poprzez stosowanie stalowych nosków na palce, w miejscach łączenia blachy ze skórą powierzchnia jest szczególnie narażona na uszkodzenia i przetarcia - powstają tam najpierw załamania, a później spękania i dziury.
To miejsce łączenia to taka "pięta achillesowa" glanów ;-)

# Etap pierwszy: CZYSZCZENIE

Glany należy więc umyć. Najprościej jest użyć do tego celu wilgotnej gąbki lub szmatki, oraz zwyczajnego mydła przeznaczonego dla ludzkich dłoni.
Zamiast normalnego mydła oczywiście bardziej profesjonalnie jest (ale też drożej (-;) użyć specjalnych zmywaczy lub mydła do skór.
Pamiętajcie, to bardzo ważne: oczyszczona skóra przed przystąpieniem do następnych etapów musi być SUCHA.
Podstawowa zasada - wszelkie środki do pielęgnacji nakładamy na oczyszczone obuwie!

# Etap drugi: TŁUSZCZE DO SKÓR

W sezonie jesień/zima, wskazane jest używanie specjalnych tłuszczów do skór. Takie tłuszcze zmiękczają i odżywiają skórę, częściowo ją impregnują. Zabezpieczona w ten sposób skóra o wiele wolniej wchłania wodę, buty nie są więc narażone na przemakanie i wysychanie, co je przed powstawaniem pęknięć.
Tłuszczu nie trzeba stosować często - w sezonie jesienno-zimowym wystarczy użyć go raz na cztery standardowe czyszczenia, natomiast w wiosenno-letnim wystarczy zastosowanie raz na dwa miesiące.

# Etap trzeci (alternatywny): KREMY KOLORYZUJĄCE DO SKÓR

Kremy koloryzujące do skór z pigmentem na bazie wosku potrafią nieźle odświeżyć wygląd glana!
Służą przede wszystkim do wzmocnienia koloru, ale poprzez swoje właściwości, kremy takie pokrywają niewielkie przebarwienia i rysy, regenerują też i nabłyszczają skórę.

# Etap czwarty (podstawa!): PASTA / WOSK DO BUTÓW

To już ostatni, końcowy etap zabezpieczania naszej pary glanów. Jest to też etap najważniejszy - stosujemy bezwzględnie przy każdym procesie czyszczenia i pielęgnacji.
Pasta, czy też wosk do butów finalnie zabezpieczy skórę przed wpływem czynników mechanicznych i chemicznych, pozwalają także uzyskać wysoki połysk. Ochronną warstwę należy nakładać cienkimi warstwami, następnie powierzchnię polerujemy specjalną szczotką do butów